ژنیکوماستی Gynecomastia چیست؟
تیر ۲۷, ۱۳۹۵
لیپو سیکس Lipo6
تیر ۲۷, ۱۳۹۵

اچ سی جی HCG

HCG گونادوتروپین هورمونی است که در ماه های نخست حاملگی در بدن خانمها یافت می شود (این هورمون در جفت تولید میشود) در واقع وجود این هورمون در ادرار زنان دلیل بر حاملگی میباشد و در کیت های تست حاملگی قابل تشخیص میباشد و نتیجه جواب تست مثبت خواهد شدزیرا این هورمون در مواردی جز حاملگی در بدن یافت نمی شود. هفت روز پس از تخمک گذاری ، مقدار آن به حد قابل توجهی رسیده ، کاملا افزایش یافته و ظرف ۲ یا ۳ ماه پس از حاملگی به اوج خود میرسد. پس از گذشت این زمان ، مقدار هورمون به تدریج کاهش میابد و تا زمان تولد نوزاد همچنین ادامه میابد .

پزشکان این دارو را جهت درمان کاهش فعالیت غدد تناسلی پسران جوان (هیپو گونادیسم) تجویز می کنند در ضمن مصرف این دارو را بعنوان عامل باروری به خانم ها توصیه میکنند زیرا به القای تخمک گذاری در آنها کمک میکند. البته HCG نمی تواند کارایی خانم ها را بالا ببرد اما زمانی که آقایان به عنوان یک استروئید از آن استفاده میکنند به اثرات مثبت موجود در آن به خوبی پی میبرند.البته عملکرد اصلی HCG در بدن آقایان این است که تولید تستوسترون آندروژنی را تحریک میکند.نحوه عملکرد آن هم به شرح زیر میباشد:این هورمون ، قابلیت تقلید از ( LH (Luteinizing Hormone را دارد.LH هورمونی است که از غده هیپوفیز ترشح شده و سلولهای غده جنسی را که در بیضه ها وجود دارند به تولید تستوسترون تحریک میکند.

احیای تولید تستوسترون آندروژنی ، نگرانی خاصی است که در پایان هر دوره مصرف استروئید ایجاد میشود یعنی همان زمانی که اگر آندروژن به کمتر از حد طبیعی خود برسد حتما باید هزینه زیادی را صرف کنید تا مجددا به حد طبیعی خود برگردد که این مسئله به علت قطع مصرف استروئیدها اتفاق می افتد.مشکل و نگرانی اصلی به فعالیت کورتیزول برمیگردد زیرا اثرات آندروژن ها سبب بهم خوردن تعادل کورتیزول / تستوسترون میشود و باعث بالا رفتن سطح کورتیزول نسبت به تستوسترون میشود، همانطور که میدانید کورتیزول بر خلاف استروئیدها که هورمون آنابولیسمی میباشند یک هورمون کاتابولیسمی بشمار می رود و باعث تجزیه و تخریب پروتئین موجود در سلولها میشود .

عمل اصلی HCG این است که توانایی بیضه را مجددا به سطح طبیعی خود باز گردانده و نسبت به هورمون محرک جسم زرد آندروؤنی واکنش نشان دهد .اگر شخص بمدت طولانی از فعالیت دور بماند با کاهش قابل توجه این توانایی مواجه میشود. تحت چنین شرایطی این امکان وجود دارد که تستسترون در حد طبیعی خود ترشح نشود .حتی اگر ترشح LH آندروژنی از سر گرفته شود باز هم شاهد بروز چنین مشکلی هستیم.کسانی که از مشکل حاد انقباض بیضه رنج میبرند بخوبی میدانند که بدون مصرف داروهای کمکی نمیتوانند از حس مردانگی و اندازه نرمال بیضه برخوردار شوند. تحریک بیشتر که به علت مصرف HCG تولید میشود به سرعت میتواند بیضه را به اندازه نرمال خود برگرداند و آن را از فعالیت مناسب برخوردار سازد. زمانی که HCG مصرف می کنید توانایی بیضه برای ایجاد آندروژن های آروماتیز افزایش مییابد و به چند برابر طبیعی خود میرسد این مسئله نیز احتمالا از تولید تستسترون جلوگیری میکند زیرا زمانی که مقدار تستسترون موجود در خون از حد نرمال خود بالاتر میرود باعث فیدبک بازدارنده منفی در هیپوتالاموس میشود و تولید تستسترون را متوقف میسازد.بنابراین HCG را به صورت شوک دهنده سریع بیضه ها در مدت زمان کوتاه باید مصرف کرد.

دوز مصرف باید بر اساس هر شخص با در نظر گرفتن نوع و دوز استروئیدهای مصرفی در طی دوره و همچنین مدت زمان مصرف داروهای آندروژنی در نظر گرفت و محاسبه کرد پس نتیجه میگیریم دوز معینی برای تمامی دوره ها در نظر گرفته نمی شود.ولی بطور معمول تزریق ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد که هر چهار یا پنج روز یک مرتبه صورت میگیرد توصیه میشود.البته طول دوره مصرف نباید از ۲ یا ۳ هفته تجاوز کند زیرا اگر تزریق بمدت طولانی و یا دوز بالا صورت گیرد این امکان وجود دارد که این دارو ، حساسیت سلولهای غده جنسی آقایان را در برابر هورمون محرک جسم زرد تخمدان کاهش دهد و در نتیجه برگشت به شرایط داخلی قبلی با مشکلات زیادی مواجه شود.

یکی از نکات بسیار مهم و ارزشمند این است که زمان مصرف اولین دوز دارو را پس از چرخه مصرف استروئید به خوبی تنظیم کنید. بنابراین تنظیم زمان دقیق شروع مصرف بر اساس نیمه عمر دارو های مصرفی تنظیم میشود مثلا اگر در دوره از داروی سوستانون (Sustanon) استفاده کرده اید پس از آخرین تزریق این دارو بعلت دارا بودن نیمه عمر بالا حداقل ۲ تا ۳ هفته در بدن پایدار است بنابراین اگر شما زمان اولین تزریق را زود تر از ۲ هفته پس از آخرین تزریق در نظر بگیرید کار بیهوده ای انجام داده اید و نتیجه مثبتی را به دنبال نخواهد داشت.

همانطور که گفته شد HCG طوری عمل میکند که بتواند از عملکرد LH تقلید کند. درنتیجه هورمون کاملی نیست که با پدیده توقف ترشح تستسترون مبارزه کند و همین امر باعث میشود که آن را همراه با آنتاگونیست های استروژن مثل کلومیفن ، تاموکسیفن یا لتروزول مصرف کنید. این دارو ها تاثیر متفاوتی روی سیستم تنظیم فعالیت های بدنی می گذارند .یعنی همان سیستمی که تحت عنوان توقف استروژن سازی شناخته شده و در هیپوتالاموس قرار دارد.این مسئله به نوبه خود به ترشح هورمون تستسترون کمک میکند اما مکانیسم آن با HCG متفاوت است. ظاهراّ ترکیب هر دو دارو بصورت سینرژیک عمل میکند یعنی یعنی اینکه HCG بلافاصله روی بیضه تاثیر می گذارد ( به بیضه شوک وارد کرده و آن را از حالت عدم فعالیت خارج میکند) در حالی که آنتی استروژن از توقف این پدیده در هیپوتالاموس جلوگیری کرده و در نتیجه گونادوتروپین به صورت طبیعی از هیپوفیز ترشح میشود. بهترین روشی که میتوانید از آن بهره ببرید این است که از همان ابتدا کلومیفن و تاموکسیفن را همراه با HCG مصرف کنید اما پس از قطع HCG این داروها را تا چند هفته به تنهایی مصرف کنید.در نتیجه چنین اقدامی مقدار هورمون تستسترون به نحو مؤثری افزایش پیدا میکند و پس از قطع کلومیفن و تاموکسیفن در سطح ثابت حفظ میشود .متاسفانه اگر چه راهی وجود ندارد تا به کمک آن همه پیشرفت عضلانی ناشی از مصرف استروئید را تا ابد حفظ کنید ام اگر در پایان دوره مصرف بخواهید مقدار زیادی از عضلات بدست آمده را حفظ کنید توصیه میکنم از داروهای کمکی نیز حتما بهره بگیرید تا وضعیت متعادل هورمونی به خوبی حفظ شود.

با تشکر
سید محمود لاله گون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *