سوستانون Sustanon
تیر ۲۷, ۱۳۹۵
سی جی سی CJC 1295
تیر ۲۷, ۱۳۹۵

اکسی متولون oxymetholone

آنادرول ۵۰ نام تجاری اکسی متولون میباشد که استروئید آنابولیکی با خواص آندروژنی بسیار بالا میباشد ،اکسی متولون قابلیت زیادی در زمینه تولید گلبولهای قرمز دارد به همین دلیل با استفاده از آن می توان کم خونی حاد را درمان کرد. در عام پزشکی از این فراورده در جهت درمان آنمی ناشی از اختلال در عملکرد مغز قرمز استخوان ، آنمی ناشی از کمبود تولید گلبول قرمز و آنژیوادم وراثتی استفاده میشود.

عده زیادی معتقدند آندرول ۵۰ قویترین استروئید موجود است و اثرات فوق العاده ای را از خود بجا می گذارد.کسی که برای بار اکسی متولون را مصرف میکند به احتمال زیاد با افزایش ۸ الی ۱۴ کیلوگرمی حجم عضلات مواجه میشود.این هدف در صورتی تحقق می یابد که وی هر روز یک بار قرص مصرف کرده و این عمل را ظرف مدت ۶ هفته ادامه داده باشد.

مصرف این استروئید می تواند مشکلاتی را در مورد جذب آب ایجاد کند اما هرگز تصور نکنید افزایش حجم عضلات ، پف یا ورم پوستی ناشی ازتجمع آب است بلکه فقط قسمتی از آن را می توان به جذب آب نسبت داد. آنچه برای مصرف کنندگان استروئید مهم است چیزی جز نتایج حاصله نیست در واقع زمانی که ورزشکاری از اکسی متولون استفاده می کند.تاثیرات آن را بیشتر از سایر استروئید ها مشاهده می کند وبه همین دلیل قدرت بیشتری را در خود احساس میکند . البته مسئله جذب آب تا حدی باعث می شود عضلات نرم و آبدار به نظر برسد و این وضعیت ظاهری اصلا دلچسب نیست اما تا حدی به افزایش اندازه و قدرت عضلات کمک میکند ، در نتیجه عضلات پرتر از قبل به نظر رسیده و بهتر منقبض میشوند .به علاوه مفاصل را نیز بخوبی حفظ میکند زیرا مقداری از این آب اضافی در اطراف بافتهای همبند و همچنین داخل آنها حفظ میشود و به عنوان یک محافظ خوب عمل می کند. به همین دلیل عضلات از خاصیت ارتجاعی بیشتری برخوردار میشوند و زمانی که وزنه سنگینی بلند میکنید با آسیب دیدگی کمتری مواجه میشوید.زمانی که با افزایش سریع حجم عضلات مواجه میشوید ممکن است فشار زیادی متوجه بافتهای همبند شود. زمانی که آندروژن های قوی مصرف میکنید تا حجم عضلاتتان را تقویت کنید بیشتر از همه با پارگی بافت سینه و عضله دوسر بازویی مواجه میشوید که این مسئله هم چندان تعجب آور نیست زیرا حجیم شدن سریع عضلات چنین تاوان سنگینی هم دارد .

زمانی که مشکلات ناشی از مصرف استروژن تشدید می شود ، شخص بیشتر با خطر بزرگ شدن سینه (ژنیکوماستی) مواجه میگردد.کسانی که نسبت به استروژن حساسیت دارند و یا میخواهند عضلاتشان در شرایط مطلوب حفظ شود میتوانند از تاموکسیفن در کنار دوره خود استفاده نمایند. نظریات متعددی مبتنی بر اینکه این دارو به خودی خود به هورمون زنانه استروژن تبدیل نمی شود وجود دارد و این عده معتقدند که عوارض زنانه ای که از مصرف این دارو در بدن شکل می گیرد نیز ناشی از تبدیل این هورمون به هورمون زنانه پروژسترون میباشد و از این جهت این دارو را با داروی ناندرلون Nandrolone قیاس می کنند اما اصل ماجرا هر چه باشد توفیری نمیکند و عوارض زنانه ای که با مصرف این دارو در بدن ظاهر میشود بسیار زیاد و غیر قابل انکار است .

اکسی متولون علاوه بر تبدیل به پروژسترون بر روی گیرنده های استروژن که عمومأ درنوک سینه قرار دارند نیز اثر گذاشته و این گیرنده ها را به شدت فعال می کنند و از این جهت برای مقابله با بروز عوارض زنانه در مصرف اکسی متولون به ناچار باید از داروهای بلوکه کننده گیرنده های استروژنی نظیر تاموکسیفن و کلومیفن استفاده نمود و و نا گفته پیداست که داروهای آنتی آروماتاز نظیر پرویرون و آریمیدکس که از تبدیل شدن استروءید به استروژن جلوگیری می کنند کاملا بی فایده خواهد بود.

اکسی متولون یک آندروژن بسیار قوی بشمار می رود و همین خصوصیت است که با ایجاد عوارض جانبی آندروژنی و ناخواسته همراه می شود ، زمانی که این دارو را مصرف میکنید به سرعت با عوارضی چون چرب شدن پوست ، آکنه و رشد موهای بدن و صورت مواجه میشوید ، برخی افراد هم بدنشان به شدت در مقابل این دارو واکنش نشان میدهد به طوری که آکنه های غیر معمولی در بدنشان ظاهر میشود .یکی از روش های درمان برای این مسئله مصرف داروی آکوتین (Accutaine) میباشد زیرا این دارو روی غده های مولد چربی اثر کرده و ترشح چربی را کاهش میدهد.اشخاصی که مستعد ابتلا به ریزش موی سر یا کچلی هستند باید از مصرف آندرول ۵۰ کاملا دوری کنند زیرا یکی از عوارض جانبی که طی درمان با این دارو پدید می آید همین ریزش شدید موی سر است .اگر خانم های ورزشکار جسارت کرده و این استروئید را مصرف کنند باید گوشزد کنیم که خواص آندروژنی فوق العاده دارد ، یکی از عوارض جانبی برگشت ناپذیر که خانم ها با آن مواجه میشوند ظهور علایم و صفات مردانه است . این علایم آنقدر سریع ظاهر میشوند که حتی بشما فرصت نمی دهند در مقابل آن اقدامی کنید ، پس بنابراین تحت هیچ شرایطی مصرف این دارو را به خانم ها توصیه نمی کنیم.

از نظر فیزیولو ژیک ، آندرول ۵۰ متاسفانه مضرترین استروئید خوراکی بوده و مصرف آن میتواند اثرات جانبی فوق العاده ای را بدنبال داشته باشد.به دلیل اینکه این دارو از نظر بیوشیمیایی یک ترکیب ۱۷- آلفا آکیله است ، بدنبال مصرف آن مسمومیت کبدی بروز می نماید ، بیشتر مصرف کنندگان میتوانند منتظر تغییرات پاتولوژیکی معینی در آزمایشهای کبدی خود پس از حدود یک هفته مصرف دارو باشند . یک افزایش بارز در رنجهای کبدی هر دو آنزیم SGOT و SGPT که ترانس آمینازها نامیده میشوند سندی بر این ادعاست.افزایش مقدار SGOT و SGPT نشانه التهابات کبدی مانند عفونت کبدی است .مصرف دوزهای بالا از این دارو بخصوص در مدت طولانی می تواند یک رنگ زرد کم رنگ در ناخنها و چشم ها بوجود آورد یا زردی پوست را حاصل نماید .توجیه این پدیده را میتوان چنین بیان کرد که مصرف اکسی متولون سبب افزایش بیلیروبین در کبد و تولید رنگدانه های صفراوی شده که این عوامل بطور ثانویه سبب رنگ پریدگی در پوست میشود.

با توجه به نیازهای پزشکی باید بگوییم دوزی که برای همه سنین پیشنهاد میشود عبارت است از : ۱ تا ۵ میلی گرم به ازای هر کیلو از وزن بدن .به این ترتیب یک شخص ۹۹ کیلوگرمی باید هر روز ۱۰ عدد اکسی متولون (۵۰۰ میلی گرم) مصرف کند.زمانی که سرطان کبدی را به مصرف استروئیدها ارتباط می دهیم دیگر نباید تعجب کنیم چرا که اکسی متولون به عنوان مقصر شماره یک قلمداد میشود. در واقع ورزشکاران نیازی به دوز بالای این دارو ندارند و کافی است هر روز ۱ تا ۳ عدد قرص مصرف کنند . عده زیادی هم در می یابند که مصرف روزانه یک قرص میتواند آنها را با نتایج فوق العاده ای مواجه کند و به همین دلیل از مصرف دوز بالاتر خودداری میکنند .بهتر است احتیاط کرده ، مصرف این دارو را به ۴ تا ۶ هفته محدود کرده و همواره آنزیمهای کبدی را بررسی کنید زیرا جذب آب وافزایش فشار خون که از جمله عوارض جانبی ناشی از مصرف این دارو هستند به کلیه ها نیز فشار وارد میکند.

زمانیکه اکسی متولون را قطع می کنید با ضایعات شدیدی مواجه می شوید . ابتدا آبی که در بدن جذب شده است به سرعت کاهش می یابد . البته این مسئله دور از انتظار نبوده و زیاد نگران کننده نیست اما آنچه ایجاد نگرانی می کند مسئله تولید مجدد تستسترون آندروژنی است. طی دوره مصرف متوجه میشوید اکسی متولون میتواند مقدار طبیعی تستسترون را به سرعت و به نحو چشمگیری کاهش دهد بنابراین زمانی که دوره مصرف را قطع می کنید از HCG و کلومیفن / تاموکسیفن استفاده کنید .عدهای برای اینکه بتوانند تولید تستسترون را افزایش دهند دوز مصرفی را به روش مخروطی کاهش می دهند اما این اقدام اصلا مؤثر واقع نمی شود . البته اگر از داروهای کمکی استفاده نکنید کورتیزول بخش زیادی از قدرت و حجم عضلانی را که در طی دوره بدست آورده اید را از بین می برد. پس بنابراین مصرف داروهای کمکی را پس از دوره مصرف اکسی متولون از یاد نبرید.

باتشکر
سید محمود لاله گون ( قهرمان آسیا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *