برنامه تمرین بدنسازی مبتدی بانوان ماه اول
تیر ۲۷, ۱۳۹۵
برنامه تمرین بدنسازی مبتدی مختص بانوان هفته پنجم تا هشتم
تیر ۲۷, ۱۳۹۵

با فکر خود لاغر شوید

بعضی از افراد با وجود اینکه خودشان تصمیم به لاغری می گیرند(نه به دستور پزشک)، وقتی در باره این موضوع صحبت می کنند چنان رفتار می کنند که انگار عزیز خود را از دست داده اند ، خدا حافظی با غذاها و عادت هایی که به آن علاقه داشته اند ، چنان برایشان دشوار است که در چهره شان غم بزرگی را مشاهده می کنید.
در چنین شرایطی رعایت رژیم و سعی در کاهش وزن فایده چندانی نخواهد داشت، این فکر منفی بر اراده غلبه خواهد کرد و شخص را در اولین فرصت متقاعد به قطع این کار بیهوده می کند.
از اینکه قرار است وزن خود را کم کنید و به اندام متناسب و ایده آل خود برسید باید خوشحال باشید.

سعی کنید به رژیم ، ورزش و شرایط جدیدی که خود را باید با آن تطابق دهید ، با دید و فکر بهتری نگاه کنید.
نباید تصورتان این باشد که با حذف غذاهای مضر چیزی را از دست داده اید ، بلکه باید اینگونه فکر کنید که با حذف این غذاها سلامتی و اندام ایده آل خود را بدست می آورم.

هر بار که از خوردن شیرینی و یک غذای چرب و خوشمزه صرف نظر کردید.از این بابت خوشحال باشید، و این گونه تصور کنید که با خوردن این ، قرار بوده هم به بیماری قلبی مبتلا شوم و هم زیبایی ظاهر خود را از دست دهم.
اگر واقعا تصمیم به کاهش وزن و لاغر شدن خود گرفته اید ، اولین قدمی که لازم است بر دارید این است که با خودتان تمام قول و قرارها را بگزارید و در فکر خود انگیزه لازم را بوجود آورید. تمام جوانب را در نظر بگیرید ، هدف خود را از کاهش وزن ، فواید آن و راههای رسیدن به آن را دائما در ذهن خود مرور کنید و سعی کنید این موارد از فکر شما بیرون نرود.
در فکر خود لاغر شوید ، دانشمندان معتقدند آنچه در ارگانیزم معنوی ما انجام می شود ، همه و همه از طریق فکر است.

فقط در صورتی شما میتوانید به هدف خود دست پیدا کنید که فواید تناسب اندام و تغذیه صحیح ، مضرات چاقی ، راههای کاهش وزن ، راه مبارزه با نفس خوردن و اراده کافی برای رعایت نکات لازم را ایجاد کنید ، در غیر اینصورت موفق نخواهید شد.
در ذهن خود بدنتان را آنطور که دلخواه تان است تجسم کنید و سعی به دست یابی آن داشته باشید ، اگر روزانه چند بار در فکرتان لاغر شوید و شرایطی را که این فکر می طلبد اجرا کنید، کم کم به نتیجه دلخواه خواهید رسید ، اما شرط آن اراده و استقامت است.البته این فکر باید معقول و امکان پذیر باشد، بدین معنی که اگر کسی ۳۰ سال سن دارد و ۱۶۰ سانتی متر قد، اگر تا آخر عمرش هم به این فکر کند که قدش ۱۷۰ سانتی متر بشود ، چنین تغییری بعید است ، اما اگر چربی زیادی در ناحیه شکم جمع شده ، استیل ایستادن کمی خمیده شده و … میتوان به ایجاد تغییرات فکر کرد.

برای موفق شدند در زمینه تناسب اندام و کاهش وزن ، مهم تر از اینکه به هر قیمتی رژیم رعایت کرده یا ورزشی کنید ، این است که هدف در ذهنتان تکرار شود.
روزانه چند بار هدفتان را به خود یادآوری کنید ، این موضوع باید در فکر شما باشد ((من مایل به تغییر روش غذایی ، وزن و ظاهر خود هستم و این برای سلامتی جسمانی ، روانی و روحی من لازم است )) و این نباید از فکرتان خارج شود.
شکست واقعی شما زمانی است که هدف و دلایل تغییر در خود را فراموش کرده باشید و در نتیجه با کوچکترین مانع (مانند یک بستنی خنک در روز گرم تابستانی) خود را قانع می کنید که یکبار اشکالی ندارد ، فردا دوباره شروع می کنم و …
اما اگر در فکر خود همواره هدف و روش رسیدن را به آن داشته باشید ، بعد است یک بستنی شما را از میدان به در کند.
نا امید نشوید اشتباهات را جبران کنید: ((فایده ای ندارد، من لاغر بشو نیستم، من نمیتونم و…))را کنار بگذارید ، ببینید اشتباه کجا بوده و آن را اصلاح کنید.
اگر هم روزی از آنچه برای خود تعیین کردید تخطی کردید ، دنیا به آخر نرسیده ، ورزش بیشتری کنید ، فردا یک وعده کمتر بخورید و … اما آنقدر در فکرتان خود را سرزنش نکنید تا بالاخره یک روز خسته شوید.

۱- از پیش بینی گرسنگی ، لاغرنشدن و از دست دادن زندگی دست بردارید . بارها شنیده ام بانوان می گویند ((حالا ما رژیم می گیریم اما من که می دونم فایده ای نداره))، (( با غذاهای رژیمی مگه آدم سیر میشه)) ، (( من اگر فلان غذا رو نخورم میمیرم))،((وای که چقدر رژیم سخته، وای که دارم از گرسنگی میمیرم ، وای که…)) نترسید هیچ کس تاحالا با کم غذا خوردن نمرده.این افکار و تلقینات منفی گرسنگی را تقویت کرده و اراده را ضعیف می کنند.و مانع رسیدن شما به اندام ایده آلتان می شود.
۲- هر چند تشویق و تحسین دیگران در مواقع موفقیت کمک کننده است و بر فکر و اراده ما اثر مثبتی دارد ، اما منتظر تشویق دیگران نباشید، اگر موفقیتی کسب کردید خودتان نقش تشویق کننده را بر عهده بگیرید.

۳-از کلمه ((باید)) بد استفاده نکنید . بعضی چنان می گویند من باید رژیم بگیرم گویی فردا قرار است به زندان یا اردوگاه کار اجباری منتقل شوند و برای این کار حق انتخاب هم ندارند و اصلا هم دلشان نمی خواهد. از کلمه باید طور دیگری استفاده کنید. کلمه باید کاربرد های دیگری هم دارد.
وقتی در شرف شکست قرار دارید ، می توانید با تلقین ، به خود اراده و انگیزه مجدد ببخشید ، با جملاتی نظیر : ((تو باید رژیم بگیری))، ((تو باید با خودت مبارزه کنی))،((تو می تونی اینکارو بکنی)).

۴-تغییر عادات و فرهنگ غذایی یکی از مهمترین عناصری است که موفقیت شما را رقم میزنند.
اگر هر روز با بی حالی و احساس بد غذای سالم و پخته را با حالتی که گویی طعم چندش آوری دارد نگاه کنید و بخورید ، راه به جایی ندارید و بالاخره روزی خسته می شوید، باید به دید یک غذای خوشمزه به عادات غذایی خود نگاه کنید و با ولع بخورید .فکر خود را نسبت به مواد غذایی عوض کنید.به آنها به عنوان مواد سرنوشت ساز سلامتی خود ، نه به عنوان وسیله ای برای تفریح و لذت نگاه کنید.
قرار نیست که کاملا عادات و فرهنگ غذایی خود را کنار بگذارید ، اما با تغییرات جزئی می توان به نتایج بزرگی دست پیدا کرد.

۵- اگر شور و اشتیاق در شما از بین برود، این کار به جایی نخواهد رسید . همه ما کسانی را که در ابتدای هر کاری آن را با شور و اشتیاق آغاز می کنند اما در میانه راه شور و اشتیاق را از دست می دهند و کار را نیمه رها می کنند میشناسیم . شور و اشتیاق خود را با یاد آوری هدف و تصورات خود از ظاهرتان ، در فکر خود تجدید و زنده کنید، اجازه ندهید مرور زمان باعث از بین رفتن اشتیاقی که در ابتدا در فکر شما بود، بشود.
فکر کنید که میتوانید، بله شما میتوانید و موفق میشوید.

باتشکر
سید محمود لاله گون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *