کلومید (کلومیفن سیترات) Clomid
تیر ۲۷, ۱۳۹۵
اکسی متولون oxymetholone
تیر ۲۷, ۱۳۹۵

سوستانون Sustanon

سوستانون ۲۵۰ یک ترکیب تستوسترونی روغنی و تزریقی است که توسط شرکت بین المللی ارگانون تولید شده است.این دارو حاوی ۴ استر متفاوت تستوسترون می باشد که عبارتند از :

تستوسترون پروپیونات(۳۰ میلی گرم)
تستوسترون فنیل پروپیونات(۶۰میلی گرم)
تستوسترون ایزوکاپرات(۶۰ میلی گرم)
تستوسترون دکانوات ( ۱۰۰ میلی گرم)

سوستانون طوری طراحی شده است که تستوسترون را به سرعت در بدن آزاد کند و از فعالیت طولانی برخوردار می باشد .استرهای پروپیونات و فنیل پروپیونات موجود در این فراورده به سرعت مورد مصرف قرار گرفته و ظرف ۴ روز اول وارد گردش خون میشود .بقیه استرها کند تر در گردش خون آزاد می شوند و به مدت ۲ و ۳ هفته (به ترتیب) فعالیت خود را در بدن حفظ می کنند. این رقم پیشرفتی بالاتر از تستوسترون استاندارد مثل سیپیونات یا انانتات را شامل میشودزیرا مدت فعالیت تستوسترون های استاندارد هم کوتاه تر بوده و هم مقدار آن در گردش خون متغیر تر و متنوع تر است.

سوستانون نیز مثل سایر فراورده های تستوسترون یک آنابولیک قوی بشمار می رود که فعالیت شدید آندروژنی دارد. این دارو بیشتر به عنوان حجم دهنده عضلات بکار می رود زیرا قدرت و حجم عضلات را به سرعت و بطور قابل توجهی افزایش میدهد.

تستوسترون هورمونی است که طبیعتا تمایل زیادی نسبت به تبدیل شدن به هورمون زنانه استروژن را دارد و این دارو ترکیبی از استرهای مختلف این هورمون می باشد و در نتیجه قدرت استروژن زایی قابل توجهی را دارا می باشد.
البته متخصصین اعتقاد دارند که میزان تبدیل این دارو به استروژن در قیاس با دارو هایی که تنها از استرهای انانتات و یا سایپیونات تشکیل شده اند کمتر می باشد . ولی با این تفاصیر ورزشکارانی که از این دارو استفاده می کنند معمولا برای جلوگیری از بروز عوارض استروژنی از داروهای آنتی استروژنی نظیر تاموکسیفن و پرویرون استفاده می کنند .

از آنجا که سوستانون یک آندروژن قوی بشمار می رود میتواند عوارض جانبی مختلفی را برای ما ایجاد کند که عبارتند از : چرب شدن پوست، آکنه ، رشد موی بدن و صورت و ریزش موی سر . برای اینکه چنین عوارضی را به حداقل ممکن برسانید حتما از داروی پروسکار ( فیناستراید) در کنار دوره خود استفاده کنید زیرا این دارو فرایند تبدیل تستوستورون به DHT (دی هیدرو تستوستورون) را محدود می کند و همانطور که می دانید مسبب اصلی بروز عوارض جانبی آندروژنی که به گوشه ای از این عوارض اشاره شد هورمون DHT می باشد.

از آنجا که سوستانون میزان ترشح تستوسترون در بدن را شدیدا کاهش می دهد در پایان دوره مصرف دارو استفاده و مصرف HCG(کوریونیک گونادوتروپین انسانی ) یا کلومید ( کلومیفن سیترات ) و نولوادکس (تاموکسیفن سیترات) امری ضروری می باشد زیرا در این صورت شخص با مشکلات هورمونی مواجه نمی شود و نیز به این نکته حتما باید توجه داشته باشید که سوستانون در حدود یک ماه پس از تزریق بصورت فعال و مؤثر در بدن باقی می ماند و به همین جهت دوره ریکاوری را باید در حدود دو الی سه هفته پس از آخرین تزریق شروع کنید.

اگر چه سوستانون می تواند فعالیت خود را به مدت تقریبی سه هفته در بدن حفظ کند اما عمل تزریق حداقل هر ۱۰ روز یک مرتبه صورت می گیرد ، دوز مؤثر بین آستانه ۲۵۰میلی گرم (یک آمپول)که هر ۱۰ روز یک مرتبه تجدید میشود و دوز هفتگی ۱۰۰۰ میلی گرم (چهار آمپول) متغیر است . توجه داشته باشید زمانی که دوز مصرف این دارو از ۷۵۰ الی ۱۰۰۰ میلی گرم در هفته بالاتر می رود عوارض جانبی هم به شدت افزایش میابد ضمن اینکه افزایش چندانی در اثرات مثبت این دارو نیز حاصل نمی شود . خود من به شخصه با دوزهای بیشتر از ۵۰۰ میلی گرم در هفته مخالف می باشم و خیلی به ندرت و تحت شرایط خاص دوزهای بالاتر از ۵۰۰ می لیگرم در هفته را به کسی توصیه می کنم.

با تشکر
سید محمود لاله گون ( قهرمان آسیا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *