سرمورلین sermorelin
تیر ۲۶, ۱۳۹۵
افدرین Ephedrine
تیر ۲۶, ۱۳۹۵

سینتول Syntol

سینتول چیست؟

۸۵ درصد از دارویی که شما آن را با نام سینتول می شناسید از تری گلیسریدی روغنی با زنجیره های متوسط، ۷.۵ درصد آن نیز از داروی بی حس کننده موضعی موسوم به لیدوکائین و بالاخره ۷.۵ در صد از آن نیز از «بنزیل الکل» تشکیل یافته است.

این دارو به صورت عضلانی و در عمق عضلات تزریق می شود. با تکرار تزریق این ماده در عضله مورد نظر حجم زیادی از مایع روغنی وارد عضله شده و با التهابی که در محل تزریق ایجاد می کند منجر به افزایش شدید و فوری حجم عضلانی می شود به گونه ای که گویا بالنی را از هوا پر کرده باشند.عکس العملی که بدن در برابر این تحریک از خود نشان میدهد عبارت است از : تورم موضعی که به موجب آن ، بافت ماهیچه هی عمل ذخیره سازی مایع را انجام میدهد . این مسئله به نوبه خود موجب افزایش قطر عضلات مورد نظر می شود و در نتیجه ورزشکاران پرورش اندام به نتیجه دلخواه می رسند. البته این تحریک میتواند باعث ایجاد ناراحتی شود ، و از این جهت به آن لیدوکائین افزوده (از بین برنده درد) شده است تا درد ناشی از تزریق را کاهش دهد . اگر چه وجود این ماده میتواند درد حاصل از تزریق را تا حد زیادی مرتفع کند اما با این حال ، مصرف آن نسبتاٌ ناراحت کننده است . سینتول نتایج ارزنده ای به همراه دارد که ورزشکار ظرف مدت کوتاهی به این نتایج میرسد بنابراین بهتر است درد ناشی از تزریق را تحمل کند . .

در حدود ۳۰ درصد از کل ماده ای که تزریق می شود توسط بدن تجزیه می شود. ۷۰ درصد باقیمانده نیز در داخل عضله جا خوش کرده در طول ۳ تا ۵ سال آینده تجزیه می شود. گفته می شود که این دارو حتی بیش از مدت زمان ذکر شده نیز در داخل عضله مورد تزریق باقی می ماند .ولی اثرات مثبت حاصل از تزریق سینتول و جحم بدست آمده پایدار نمی باشد و ظرف مدت یک هفته التهابی که بر اثر مصرف آن در عضله رخ داده بود از بین می رود و حجم بدست آمده نیز از بین میرود و عضلات به حالت اولیه بر میگردند.پس از این رو عاقلانه ترین کار مصرف این دارو فقط در زمان آماده سازی برای مسابقات می باشد تا بتوانید به کمک آن در روز رقابت نقاط ضعف خود را برطرف نمائید که این اقدام حداقل از بیست الی سی روز مانده به روز رقابت باید آغاز شود و با تزریق های مکرر تا روز رقابت ادامه یابد. پس بنابراین مصرف سینتول در مواقع غیر از رقابت کار عاقلانه ای نمی باشد و من به شخصه آن را به شما توصیه نمی کنم..

خطرات استفاده از سینتول

اگر چه گفته می شود که سینتول اصولا دارویی سالم و بی خطر بوده و ضرر و خطر خاصی را متوجه فرد نمی کند اما باید به این مهم اشاره کرد که وارد کردن عوامل خارجی و مخصوصاً داروها و ترکیبات روغنی در درون عضلات همواره با مخاطراتی همراه بوده است. با توجه به اینکه این دارو در داخل عضلات مختلف از جمله بازو، کول، سینه و غیره تزریق شده و تزریق این دارو نیز اغلب نیز توسط خود ورزشکاران انجام می شود شاید بتوان گفت که خطرناک تر از خود دارو تزریقی است که انجام می شود.

با توجه به اینکه ورزشکاران عموماً از موقعیت رشته های اصلی عصبی در بدن انسان آگاه نبوده و ممکن است که در حین تزریق دارو در داخل عضلات مختلف با برخورد سر سوزن با این رشته های بسیار حساس عصبی و با تبعات منفی شدید و کشنده از جمله با فلج اعضا مواجه شوند این دارو را می توان اصولاً دارویی خطرناک به حساب آورد.

گفته می شود که با تزریق نمونه هایی از این دارو آبسه های عفونی نیز در محل تزریق دیده شده است. این قبیل آبسه ها در صورتی که در بدن فرد دیده شود باید با اعمال جراحی از بدن فرد خارج شوند.

برخی از ورزشکاران که اطلاعاتی در مورد تزریق نداشته و اقدام به تزریق این دارو می کنند در برخی موارد دیده شده است که این دارو را به جای تزریق در عمق عضله به داخل سیاهرگ و یا حتی سرخرگ خود تزریق کرده اند.

زمانی که دارویی روغنی به داخل رگ تزریق می شود پس از ورود به داخل شش ها منجر به آمبولی ریوی در فرد می شود. این عارضه عارضه ای بسیار خطرناک بوده و در برخی موارد نیز با خطر مرگ فرد همراه است.

این محلول روغنی در صورتی که وارد رگ های خونی قلب فرد شود با اختلال در کارکرد طبیعی قلب همراه شده و می تواند منجر به از کار افتادن قلب و ایست قلبی شود. گفته می شود که حتی ممکن است این داروی روغنی وارد مغز شده و فرد را برای همیشه فلج کند

در کشورهایی که امکانات درمانی و پزشکی ارزان قیمت و رایگان برای عموم شهروندان مهیا بوده و از این گذشته قهرمانی در رشته های ورزشی و مخصوصا رشته پرورش اندام نیز با درآمد سرشار و قابل توجهی همراه است شاید به جان خریدن این همه خطر برای رسیدن به مدال و عنوان قهرمانی در شرایط حرفه ای و تزریق این دارو در نزدیکی فصل رقابت ها به نوعی قابل توجیه باشد اما در کشوری همچون ایران که قهرمانی در رشته های قدرتی و از جمله پروش اندام کمترین درآمدی برای فرد به همراه نداشته و امکانات پزشکی و درمانی کشور نیز به طوری که می بینید و من نیز به عینه دیده و تجربه کرده ام چندان چنگی به دل نمی زند استفاده از این قبیل دارو ها و به جان خریدن این همه خطر آنهم در شرایطی که فرد اصولاً با شرایط آرمانی شرکت در رقابت ها چندین ده سال فاصله زمانی داشته و در حال حاضر نیز تنها و تنها برای پر کردن اوقات فراغت خود تمرین می کند چیزی به جز جنون محض و رفتاری پرخطر و نامعقول نمی تواند باشد.

با تشکر
سید محمود لاله گون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *