قرص کبد شور Liv.52
تیر ۲۷, ۱۳۹۵
ترن بولون Trenbolone
تیر ۲۷, ۱۳۹۵

هورمون رشد (سوماتوتروپین) Human Growth Hormone

هورمون رشد یا همان سوماتوتروپین GH از هیپوفیز قدامی ترشح شده و از دو مسیر هیپوتالاموسی –هیپوفیزی کنترل میگردد: ۱- هورمون آزاد کننده هورمون رشد ۲- عامل مهار کننده هورمون رشد (سوماتو استاتین).
بیشترین افزایش غلظت GH پلاسمایی در مراحل اولیه خواب رخ میدهد به بیان دیگر ، هورمون رشد (سوماتروپین)پس از ۹۰ دقیقه از شروع خواب ترشح میشود .در هر حال هورمون رشد (سوماتوتروپین) به محرکهای فیزیولوژیکی مانند خواب و ورزش پاسخ میدهد..در دوران جوانی مقدار این هورمون به بالاترین مقدار خود میرسد یعنی همان زمانی که رشد بافتها ، رسوب مواد پروتینی و تجزیه ذخایر چربی زیر پوستی افزایش میابد.هنگام بلوغ مقدار GH آندروژنی کاهش میابد اما در سطح پایین تر در بدن باقی می ماند . ساختمان واقعی سوماتروپین مبتنی بر رشته ای متشکل از ۱۹۱ آمینو اسید است .

اثرات متابولیک هورمون رشد(سوماتروپین):
۱- افزایش میزان سنتز پروتئین در اکثر سلولها
۲- کاهش میزان مصرف گلوکز در سراسر بدن (گلیکوژنولیز) عمدتا در عضلات و بافت چربی
۳- افزایش بسیج چربی ها و مصرف آنها برای تولید انرژی (لیپولیز)

درباره اثر هورمون رشد در متابولیسم کربوهیدراتها میتوان گفت سوماتروپین سه اثر عمده بر متابولیسم گلوکز سلولی دارد:

الف) کاهش مصرف گلوکز به عنوان انرژی .
ب) افزایش روند ذخیره سازی گلیکوژن در سلولهای ماهیچه ای.
ج) افزایش گلوکز خون (کاهش مصرف محیطی گلوکز و افزایش تولید گلوکز کبدی از طریق گلوکونئوژنز).
همه روزه شاهد افزایش شهرت هورمون رشد در بین ورزشکاران هستیم زیا این هورمون فواید زیادی به همراه دارد.سوماتوتروپین بافتهای بدن را به رشد بیشتر تحریک میکند زیرا میتواند تعداد سلولها (هایپرپلازی) را افزایش دهد و همچنین اندازه سلولها (هایپر تروفی) را نیز افزایش میدهد که در مورد مصرف استرویدها فقط اندازه و حجم سلولها افزایش پیدا میکند و تعداد سلول بیشتر نمیشود.این فرایند همه بافتهای عضله مخطط را در بر میگیرد و فقط چشم ها و مغز تحت پوشش آن قرار نمیگیرد ، در ضمن انتقال آمینو اسیدها و میزان سنتز پروتین نیز افزایش پیدا می کند. IGF-1 (فاکتور رشد شبه انسولین) واسطه تمام این تاثیرات است زیرا یک هورمون آنابولیک است که در واکنش نسبت به هورمون رشد در کبد و سایر بافتها بافتها تولید میشود تقریبا ۲۰ ساعت پس از مصرف HGHمتوجه میشوید که IGF-1 به بالاترین میزان خود میرسد. سوماتوتروپین هیدرولیز تری گلیسیریدها (triglyceride hydrolysis) در بافت چربی را افزایش داده و در نتیجه شخص در طی دوره مصرف سوماتوتروپین با کاهش چشمگیر چربی مواجه میشود.علاوه بر این GH سبب افزایش بازده گلوکز در کبد شده و از آنجا که فعالیت این هورمون در سلول های مورد نظر جلوگیری میکند انگیزه ای برای ایجاد مقاومت انسولین ایجاد میکند . بویژه این مطلب در نقاطی مشاهده میشود که چربی بعنوان منبع اولیه و مهم سوخت بکار میرود و در نتیجه روند کاهش چربی افزایش پیدا میکند .
مصرف سوماتوتروپین باعث تقویت بافتهای همبند ، غضروف ها و زرد پی ها میشود.در نتیجه چنین تاثیری است که حساسیت فرد در برابر آسیب دیدگی (به علت اجرای تمرین با وزنه های سگین) کاهش یافته و ازتوانایی بیشتر لیفت (قدرت) برخوردار میشود.HGH داروی مطمئن و بی خطری است که در آزمایش ادرار هم بکار میرود . اگر چه کمیته های مصرف آن را منع کرده اند اما تا کنون هیچ روش شناسایی برای تشخیص مصرف این هورمون در ورزشکاران هنوز شناخته نشده است ، و به همین دلیل ورزشکاران حرفه ای پرورش اندام ، ورزشکاران قدرتی و ورزشکاران المپیک جذب این هورمون میشوند و در مرحله برگزاری مسابقه از آن استفاده میکنند.
دوز موثر سوماتوتروپین برای گرفتن نتیجه رضایت بخش مصرف روزانه ۴ واحد میباشد که حداقل طول دوره مصرف برای گرفتن نتیجه مطلوب ۶ هغته میباشد و هر چه طول دوره مصرف بیشتر باشد اثرات مثبت این هورمون را بیشتر در بدن خواهید مشاهده کرد. نحوه تنظیم دوز مصرف روزانه بسیار مهم و قابل توجه است زیرا مدت عمر HGH در بدن بسیار کوتاه است .پس از تزریق ، غلظت هورمون موجود در خون به سرعت افزایش میابد ( این مسئله ۲ تا ۶ ساعت طول میکشد) و ظرف ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از بدن دفع میشود.

باز هم برای اینکه به بهترین نتایج موجود دست پیدا کنید حتما HGH را در ارتباط با سایر داروها مصرف کنید. زمانی که مقدار HGH افزایش می یابد بدن به مقدار بیشتری هورمون تیروئید ، انسولین و آندروژن نیاز دارد.اگر ذر صدد افزایش کات عضلانی هستید ابتدا برای اینکه اثرات ترموژنیک دوره مصرفی را افزایش دهید حتما هورمونهای تیروئیدی را با سوماتوتروپین همراه کنید تا با بیشترین اثر چربی سوزی آن مواجه شوید.در این صورت از داروی لییوتیرونین و یا لووتروکسین استفاده کنید.
برای نتیجه گرفتن بیشتر از خواص آنابولیکی HGH انسولین نیز میتواند در دوره مصرف قرار گیرد. این هورمون علاوه بر اینکه کاهش انسولین را جبران میکند بنا به دلایل فوق مهم است :

۱-حساسیت گیرنده های حسی را در برابر IGF-1 بالا میبرد.

۲-مقدار پیوند IGF-1 با پروتئین ۱ را کاهش داده ودر نتیجه این امکان را فراهم میکند که IGF-1 آزادانه تر در بدن جریان پیدا کند(هورمون رشد به تنهایی میتواند پروتین پیوندی IGF را کاهش دهد ).

ثابت شده است وجود استروئیدها بسیار ضروری است زیرا به کمک آنها میتوان تاثیرات آنابولیک GH را کاملا نمایان کرد.بویژه باید از دارویی استفاده کنید که دارای خواص آندروژنی قابل توجه باشد به عنوان مثال میتوان به تستسترون و یا ترن بولون اشاره کرد.آندروژن افزوده بسیار مؤثر و مفید واقع میشود زیرا با افزایش سلول ماهیچه ای موجب تقویت آنابولیسم میشود.(توجه داشته باشید که GH تاثیر عمده و اولیه خود را روی رشد سلولها میگذارد)در ضمن مصرف استروئید در کنار سوماتوتروپین باعث افزایش IGF-1 آزاد میشود و این عمل از طریق کاهش پروتینهای پیوندی صورت میگیرد. ترکیبات HGH ، آنابولیکها ، انسولین و T3 و T4 سبب ایجاد یک ترکیب قوی سنرژیست (synergistic) میشود که با نتایج بسیاری همراه میباشد.توجه داشته باشید که تیروئید و انسولین از جمله داروهای مؤثری هستند که خطراتی را نیز به همراه دارد.

از نظر عوارض جانب سوماتوتروپین نسبت یه داروهای دیگر بسیار عوارض جانبی پایینی دارد . شایعترین عارضه این هورمون آکرومگالی یا افزایش ضخامت قابل توجه استخوانها می باشد. که البته این عوارض با مصرف دوزهای بالا و بسیار طولانی میتواند خود را نشان دهد.

لازم به ذکر است که در زمان آماده سازی محلول سوماتوتروپین تزریقی حتما به این نکته توجه داشته باشد که مایع آب مقطر آن را به آرامی با پودر حلال ترکبب کنید و بهتر است که مایع را از روی جداره دیوار شیشه ای به داخل حلال هدایت کنید و از تکان دادن محلول آماده شده جدا خود داری نمائید ، زیرا تکان دادن محلول ممکن است باعث بی اثر شدن دارو شود.
بهترین نقطه برای تزریق HGH زیر پوست شکم و یا اطراف ناف میباشد که البته در هر تزریق محل مورد نظر را تغییر دهید و از تزریق مکرر در یک نقطه خاص خود داری نمائید.البته لازم به ذکر است که این دارو را هم ببصورت زیر جلدی و هم بصورت عضلانی میتوان تزریق کرد ولی تزریق زیر جلدی معقول تر میباشد.توجه داشته باشید که این دارو حتما باید در یخچال نگهداری شود.

با تشکر
سید محمود لاله گون (قهرمان آسیا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *