دکا دورابولین (ناندرلون دکانوات) Deca Durabolin
تیر ۲۷, ۱۳۹۵
سوستانون Sustanon
تیر ۲۷, ۱۳۹۵

کلومید (کلومیفن سیترات) Clomid

کلومید نام تجاری داروی کلومیفن سیترات است. کلومید یک استروئید آنابولیک بشمار نمیرود بلکه دارویی است که برای خانمها تجویز میشود زیرا زیرا به باروری آنها کمک میکند این مسئله از آنجا سرچشمه میگیرد که کلومیفن سیترات ،عمل تخمک گذاری را در خانمها تحریک میکند و از این جهت قابلیت زیادی دارد . و برای این منظور کلومید اثرات استروژن را در بدن کاهش داده یا از بین میبرد یا میتوان اینگونه بیان کرد که کلومید یک استروژن مصنوعی است که دارای خواص آگونیستی و آنتا گونیستی بوده و ساختمان شیمیایی و عملکرد آن به داروی نولوادکس شباهت دارد.
وقتی کلومید وارد بافتهای مورد نظر میشود از پیوند استروژن با گیرنده های مرتبط جلوگیری میکند .
بنابراین کاربرد بالینی کلومید این است که با فیدبک منفی استروژن ها که در محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- تخمدان وجود دارد ، مخالفت کند.در نتیجه این عمل ،LH و FSH بیشتری آزاد میشود. البته این مسئله هم به نوبه خود به تخمک گذاری کمک میکند.
کلومید همچنین در درمان آقایانی که تعداد اسپرم در آنها پایین میباشد و مقدار تستسترون در آنها پایین تر از حد نرمال میباشد کاربرد دارد.

زمانی که آقایان کلومید مصرف میکنند با افزایش ترشح هورمون LH مواجه میشوند که ای امر سبب میشود تولید تستسترون طبیعی در بدنشان بالا برود. و ورزشکاران با استفاده از این قابلیت ویژه کلومید متواند در پایان دوره مصرف استروئید(یعنی همان زمانی که ترشح تستسترون آندروژنی کاهش یافته است) بهره برده و ترشح تستسترون آندروژنی بدن خود را به سطح نرمال برگردانند. در نظر داشته باشید که اگر ترشح تستسترون آندرژنی به حد نرمال بازنگردد مسلما زمانی که مصرف استروئیدهای آنابولیک قطع میشود قدرت و حجم بدست آمده در طی دوره ، به نحو چشمگیری کاهش میابد.
این مسئله از آنجا سرچشمه میگیرد که هورمون کاتابولیک کورتیزول در صورت عدم حضور تستسترون (یا سایر آندروژن ها) به یک نیروی قالب تبدیل شده و روی سنتز پروتین عضلات تاثیر می گذارد و این مسئله بلافاصله بدن را در شرایط کاتابولیسمی قرار داده و عضلات جدید را از بین میبرد و در واقع لومیفن با تاثیر خود باعث میشود که شرایط آنابولیسمی بدن تا حد زیادی حفظ شده و در حالت کاتابولیک (تجزیه و تحلیل رفتن بافت عضلانی) قرار نگیرد.

از آنجا که آقایان مایلند بعد از دوره مصرف استروئید بلافاصله با پدیده افزایش تولید تستسترون مواجه شوند و به همین دلیل عده زیادی مصرف کلومید را با HCG (Hormone chorionic gonadtropin) ترکیب کنند که این عمل ظرف یک یا دو هفته پس از قطع مصرف استروئیدها صورت میکیرد.زمانی که HCG در دوره مصرف قرار میگیرد بیضه ها مجددا از توانایی طبیعی و نرمال برخوردار شده و در مقابل LH آندروژنی واکنش نشان میدهند یعنی از دوره طولانی سکون و عدم فعالیت خارج شده و فعالیت طبیعی خود را از سر میگیرد ، زمانی که HCG متوقف میشود باز هم به درمان بها کلومید تنها ادامه دهید.

HCG را بیشتر یک تا سه هفته مصرف نکنید زیا افزایش تستسترون و استروژن که حاصل مصرف این دارو میباشد باز هم میتواند فیدبک باز دارنده هیپوتالاموس را شروع کند .ورزشکاران باید حتما به این نکته توجه داشته باشند که تعین دوز مصرفی HCG و کلومید به نسبت هر دوره بسته به نوع داروی مصرفی و دوز مصرفی و همچنین طول دوره مصرف متفاوت میباشد و تعیین دوز دقیق از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشدو این مسئله بدین معنی میباشد که اگر دوز تعین شده کمتر از دوز مورد نیاز بدن باشد تاثیر زیادی در بر نخواهد داشت و همچنین اگر دوز مصرفی بیش از دوز مورد نیاز بدن باشد میتواند نتیجه عکس داشته و هیپوفیز را کم کار کند و کلا ترشح تستسترون را متوقف نماید، پس توصیه میشود که تعین دوز مصرفی بسیار دقت نمائید.

زمانی که برنامه مصرف داروهای کمکی را تنظیم مینمائید حتما به این مهم توجه داشته باشید که نیمه عمر داروهای مصرفی در طی دوره را مد نظر داشته باشید مثلا داروی تزریقی سوستانون نیمه عمر بالایی داشته و حدود چهارده روز در بدن فعال یاقی می ماند پس در نتیجه باید زمان شروع مصرف را دو هفته پس از آخرین تزریق یعنی درست زمانی که آندروژن کاهش میابد تنظیم نمائید بنابراین در نظر داشته باشید که اگر زودتر از این موعد اقدام به شروع مصرف نمائید با هیچ تاثیر مثبتی مواجه نخواهید شد.

باتشکر
سید محمود لاله گون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *